Astrološki kalendar

Astrološki kalendar je, verovatno, najmanja knjiga koju radim (100x140mm). Sa druge strane, to je, svakako, projekat koji radim najduže. Prvi smo napravili još 1999. za 2000. godinu.
Tvorac ovog, svojevrsnog priručnika, pomoćnog sredstva je moj brat Aleksandar, koji je izuzetan i svetski priznati astrolog. Ideja je da se pregledno prikažu svi važni aspekti Meseca i ostalih planeta u astrologiji. S obzirom na to da podaci treba da budu dobro organizovani, tabelarni prikaz je najbolji način za to.
Davne 1999. koristio sam QuarkXPress 4, koji nije imao mogućnost pravljenja i rada sa tabelama, pa je kompletan materijal bio spakovan kroz tekst odvojen tabovima, što je tražilo poseban način unosa. Aleksandar je to znao, pa smo pre nego što smo bilo šta započeli, sedeli i razgovarali kako da se podaci unesu i predstave.
Ni Quark 5 nije bio mnogo bolji, jer je sistem rada sa tabelama koji je nudio bio prilično loš i nezgrapan. Negde 2002. sam prešao na Adobe InDesign, koji u to vreme, takođe, nije imao tabele. Naravno, kada je dobio tabele, one su bile urađene baš kako treba i mogle su da preuzmu podatke iz Microsoft Word tabela, što je tražilo da promenimo način rada i unosa podataka. Tome ima bar 15 godina, tako da se sistem unosa podataka nije promenio.
Postojali su periodi kada sam bio angažovan u inostranstvu na nekim projektima i tada su dizajn i slog knjiga za mog brata radili različiti ljudi, ali niko nije želeo da preuzme da radi Astrološki kalendar zbog njegove kompleksnosti. Sećam da sam kalendar za 2013. godinu radio u svojoj sobi u Indiji, sedeći na krevetu na koji sam stavio kartonsku kutiju koja mi je služila kao sto.  A verziju za 2014. sedeći na kauču u Katmanduu, u Nepalu.
Sad, šta je to tako komplikovano zbog čega niko to nije želeo da radi? Kao prvo, podaci koje dobijam su izvučeni iz Efemerida koje su date po Griničkom vremenu (GMT), pa ih treba prebaciti u Centralno-evropsko vodeći računa o letnjem i zimskom računanju vremena. Zatim, treba namestiti da nazivi dana u kalendaru budu odgovarajući, a ima ih 365(6). Tu naročito treba paziti kod prestupne godine. Sve to radim specijalnim Find/Change sistemom. Kada se ubace podaci iz Word tabele, tu ima puno sitnih stvari koje treba podesiti, jer se pored osnovnog fonta pojavljuje i Astro font za astrološke simbole. Kada se sve to dotera i postavi u tabelu, počinje unos raznih oznaka za astrologe. Potrebno je pratiti kada Mesec „raste” i „opada” i to obeležiti odgovarajućim strelicama za svaki dan. Onda postoji tzv. „prazan hod” Meseca i planeta, za koji treba gledati podatke i uneti ih na pravo mesto, sa odgovarajućim grafičkim prikazom dužine trajanja. Tu sam smislio mali sivi okvir čija visina odgovara 1/24 visine reda u tabeli tj. jednom satu. Pa kada preračunam koliko dugo traje određeni „prazan hod” tu vrednost pomnožim sa visinom sivog okvira (hvala Bogu što InDesign podržava osnovne računske operacije). U jednom periodu je bilo potrebno ubaciti i tzv. „spaljeni put”, što se ručno postavljalo u odnosu na podatke koje sam dobijao u posebnoj tabeli. Poslednjih nekoliko godina se dodaju i određeni „zmajevi” i „anđeli”, koji naravno imaju svoje specifične ikonice. Bilo je izdanja sa nekim posebnim modifikacijama, a jednom sam pravio 5 različitih verzija za istu godinu (Centralno-evropsku, Griničku, US, Rusku i Ukrajinsku). Tada sam ukapirao da ruski i ukrajinski jezik nisu baš isti, jer sam morao da ih slažem odvojeno.
Svaki kalendar ima dvadesetak astroloških karti. One stižu sa gomilom podataka oko njih, a u kalendaru ti podaci treba da budu drugačije prikazani. Za tu svrhu koristim nekoliko trikova. Prvo, sve potrebne podatke unesem u Metadata polja (Title i Description) i to uradim za sve karte u kalendaru. Zatim pokrenem Photoshop akciju (zbirno za sve karte, opcija Batch) koja obriše sve te podatke oko karte i pretvori kartu u B/W zapis. Za tu svrhu koristim TIFF zapis, koji ima kompresiju bez gubitka, sa kojom se dobijaju izuzeno mali fajlovi. U InDesign biblioteci imam gotovu „mustru” za astrološke karte koja sadrži tri objekta – ovkir za sliku, okvir za naslov i okvir za podatke. Ova dva tekstualna okvira su u sebi sadrže predefinisani Caption kod, koji prikazuju ono što je upisano u određenom Metadata polju, pa se u okviru za naslov pojavljuje ono štom piše u polju Title, a u okviru za podatke sadržaj polja Description. Na taj način sa izbegao ručni unos i, što je još važnije, mogućnost da pogrešim.
No, nisu to jedine tabele u ovom kalendaru. U uvodnom delu postoje tabele u kojima su prikazane faze Meseca, kao i njegova pomračenja, plus pomračenja Sunca. Zatim, tabela koja prikazuje retrogradno kretanje na godišnjem nivou. Posebna “zabava” su tabele sa efemeridama (pozicijama) planeta i izabranih asteroida. Tabele dolaze kao Word fajlovi, i treba ih formatirati na specifičan način. U tom procesu se nekako izgube astrološki simboli, pa grupni Find/Replace biva angažovan da bi se oni pojavili u slogu.
Kad se sve ubaci, pojedinačni dokumenti se spakuju u celinu kroz Book mehanizam, koji spada u moje omiljeno “oružje”.
Već godinama nisam zadužen za korice, koje prave drugi dizajneri, ali kako obično pratim kompletan proces pripreme i štampe, ono što oni naprave pregledam i, ako je OK, prosledim u štampu.